Prace konserwatorskie przy synagodze w Lesku

Trwają prace konserwatorskie przy zabytkowej synagodze w Lesku. W ostatnim czasie dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym zostało wykonane odwodnienie i osuszenie obiektu. Renowację przeszła także wieżyczka, która była w złym stanie.

Synagoga w Lesku /fot. lesko.pl

Z innych innych prac konserwatorskich wykonane zostały m.in. prace przy skuciu odpadających tynków, w miejsce których położone zostały nowe. Na zlecenie władz miasta, aby była szansa na pozyskanie kolejnych środków zlecono wykonanie programu prac konserwatorskich. Wartość podjętych dotychczas działań wyniosła blisko 285 tysięcy złotych. Aktualnie władze miasta czekają na ocenę wniosku projektowego na odnowę elewacji frontowej. Miasto wnioskuje o przyznanie środków w wysokości 181 tysięcy złotych.

Synagoga w Lesku / źródło: polona.pl

Synagoga w Lesku została zbudowana w latach 1626–1654 na miejscu starej bożnicy na stoku wzgórza przy wałach miejskich. W 1838 przebudowano szczyty, dach oraz wystrój wnętrza. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę, w której urządzili magazyn. Po wojnie zostały ściany bez okien, zniszczone przypory i puste wnętrze.

Synagoga w Lesku/ fot. lesko.pl

Po zakończeniu wojny synagoga przez 10 lat stała opuszczona do chwili, gdy w 1957 doszło do zawalenia dachu. Od tego czasu lokalne władze miejskie zainteresowały się losem budynku i przystąpiły do stopniowej renowacji przeprowadzanej w latach 1960–1963, następnie w latach 70. XX w., podczas której przywrócono jej wygląd przedstawiony na akwaforcie Kajetana Kielisińskiego z roku 1838. Podwyższono dach, i przywrócono dawny kształt szczytów i wieżyczki. Dostawiono też od zachodu inny niż poprzednio dwukondygnacyjny budynek kryty dachami o kalenicach prostopadłych do ścian sali głównej. Po remoncie w synagodze umieszczono galerię sztuki i od 1995 Muzeum Żydów Galicji.

Shares