Podkarpacka SG i KAS ujawniły nielegalne leki na potencję o wartości 5 mln złotych

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Sanoku oraz podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili nielegalny transport leków. W zatrzymanym do kontroli samochodzie ciężarowym wykryli 510 tys. tabletek na potencję.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Sanoku oraz KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu prowadzili wspólne kontrole na jednej z dróg w powiecie krośnieńskim (woj. podkarpackie).

Celem wspólnych działań była walka z nielegalną migracją oraz przeciwdziałanie nielegalnemu przewozowi towarów.

Mundurowi wytypowali do kontroli jedną z ciężarówek. Wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziła niewiedza kierowcy o rodzaju przewożonego towaru.

Jak się okazało, zatrzymany transport zawierał kilka rodzajów tabletek na potencję. Na półtonowej palecie znajdowało się ponad 5 tys. opakowań ( 510 tys. sztuk tabletek), o rynkowej wartości 5 mln złotych. 

Konsultując się z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w Rzeszowie, funkcjonariusze KAS ustalili, że przewożone farmaceutyki nie zostały zarejestrowane do obrotu na terytorium Polski.

Trwają dalsze czynności prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie.

Obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Stosowanie nielegalnych produktów leczniczych może być szkodliwe dla zdrowia. Leki sprowadzane nielegalnie, z naruszeniem ustawy Prawo farmaceutyczne, często są przechowywane i transportowane w nieodpowiednich warunkach.  Ponadto ich skład i działanie nie zostały zbadane.

źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Shares