180 letnia cerkiew św. Michała Archanioła w Brzegach Dolnych na archiwalnych fotografiach

Brzegi Dolne to niewielka miejscowość znajdująca się w Bieszczadach w Gminie Ustrzyki Dolne, którą zamieszkuje nieco ponad 400 osób. To właśnie tutaj znajduje się wzniesiona dokładnie 180 lat temu, w 1844 roku cerkiew św. Michała Archanioła.

W miejscu tym zlokalizowanym po lewej stronie drogi od szosy Ustrzyki Dolne – Łodyna początkowo znajdowała się inna cerkiew, prawdopodobnie o wiele mniejsza, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1615 roku. W tym roku miało miejsce erygowanie parafii w Brzegach Dolnych. Wznoszenie obecnej budowli rozpoczęło się w roku 1844 i początkowo należała ona do kościoła greckokatolickiego.

Cerkiew ta jest świątynią dwudzielną o konstrukcji zrębowej, co oznacza że jest zbudowana z drewna, a bele wykorzystane do jej wzniesienia są łączone w kątach. Początkowo do prezbiterium przylegała jedna zakrystia, lecz została dobudowana jeszcze jedna w roku 1909 podczas renowacji. Miały one miejsce po kolei w latach 1884, 1909 i 1922.

Po korekcie granic w 1951 roku Brzegi Dolne wróciły do Polski, a cerkiew znów znalazła się w jej granicach i została wówczas wykorzystana jako magazyn nawozów i materiałów budowlanych Zarządu Budownictwa Leśnego. Dwadzieścia dwa lata później, w 1973 roku została przejęta przez kościół katolicki i znów stała się miejscem kultu, którym pozostaje po dziś dzień.

Shares