Kościół na dnie Jeziora Solińskiego. Unikalne archiwalne zdjęcia świątyni sprzed ponad 60 lat !

Gdyby istniał liczyłby dziś 182 lata. Zniknął z powierzchni ziemi wraz z budową zapory w Solinie i utworzeniem Jeziora Solińskiego w latach 60. XX wieku. Kościół pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Wołkowyi, bo o nim mowa dziś istnieje już tylko we wspomnieniach mieszkańców wsi zalanej wodami Jeziora Solińskiego i na kilku unikatowych prezentowanych dziś Państwu na naszym portalu fotografiach z końca lat 50. XX wieku.

Pierwszy, drewniany kościół w Wołkowyi wybudowany został w 1728 roku. Ponad sto lat później, w 1842 roku na miejscu starej świątyni, wzniesiono duży, murowany, neobarokowy kościół o kubaturze ponad tysiąca metrów i powierzchni 180 metrów kwadratowych. Fundatorką świątyni była wnuczka Aleksandra Fredry. Kościół został konsekrowany  pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w 1853 roku przez  biskupa Franciszka Ksawerego Wierzchleyskiego.

W latach 50. XX w kościele w Wołkowyi znajdowały się m.in. obrazy: Świętej Anny Samotrzeciej z 1581 roku (przedstawienie Świętej Anny z Matką Boską i Dzieciątkiem Jezus) oraz obraz Wniebowzięcie NMP z XVIII wieku. Kościół z wieżą był murowany, otynkowany, jednonawowy, prezbiterium zwrócone na południe. W bocznych ścianach kościoła znajdowały się wnęki na dwa ołtarze. W wieży znajdowało się miejsce na chór muzyczny.

3 i 4 października 1967 w związku ze spiętrzeniem wód Zalewu Solińskiego dokonano rozbiórki zabytkowego kościoła oraz opuszczonej greckokatolickiej cerkwi parafialnej wraz ze starą plebanią, chociaż wody zalewu do niej nie sięgały. Na teren wjechały buldożery które zburzyły kościół i wszystkie budynki w sąsiedztwie kościoła.

Zabytkowe wyposażenie kościoła i sprzęty wywieziono samochodami pod cerkiew w Górzance. Do dziś zachowała się tylko murowana  dzwonnica parawanowa oraz fundamenty cerkwi, a w miejscu kościoła mieszkańcy ustawili na zalewie boję z trzema flagami.

Sprawa zniszczenia, a później długoletnich starań o budowę nowego kościoła w Wołkowyi była szeroko komentowana w kraju i za granicą. Informacje o tym przekazywało m.in. Radio Wolna Europa.

Słowa uznania do mieszkańców Wołkowyi walczących o budowę nowego kościoła skierował w 1968 roku Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński który do wiernych skierował specjalny w którym wyraził nadzieję, że „nastaną czasy, w których władze administracyjne przestaną regulować sprawy Kościoła za pomocą najazdów MO, pogróżek i kar administracyjnych”.

Budowę nowego kościoła w Wołkowyi pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe rozpoczęto w 1973 roku. Konsekrował go 23 września 1975 roku biskup Ignacy Tokarczuk.

Shares