Lotnisko w Jasionce im. Rodziny Ulmów


W niedzielę, 24 marca, w Dniu Pamięci o Polakach ratujących Żydów, port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię Rodziny Ulmów. W uroczystości wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, kardynał Marcello Semeraro – prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych oraz wielu innych znamienitych gości. Nadanie imienia odbyło się dokładnie w 80. rocznicę mordu, jakiego niemieccy żandarmi dokonali w 1944 roku w Markowej, kiedy rozstrzelali brutalnie Wiktorię, Józefa oraz ich dzieci, w tym dziecko, które w chwili mordu przyszło na świat.  

W wydarzeniu w Jasionce uczestniczyli również: Szef Kancelarii prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz zastępca Piotr Ćwik, obecna była również Ewelina Bielińska, p.o. dyrektora generalnego Kancelarii Prezydenta RP. W wydarzeniu wzięli także udział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, metropolita przemyski abp Adam Szal, arcybiskup senior Józef Michalik, biskup rzeszowski Jan Wątroba, a także kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras. Na wyjątkowe wydarzenie przybył również prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków oraz były wieloletni prezes PPL Stanisław Wojtera.

Samorząd województwa reprezentowali: marszałek województwa Władysław Ortyl wraz z wicemarszałkami: Piotrem Pilchem i Ewą Draus oraz członkowie zarządu: Anna Huk i Stanisław Kruczek. Obecni byli również radni województwa, a także przedstawiciele parlamentu, służb mundurowych, administracji publicznej i samorządowej.

Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji krótkiego filmu prezentującego wspólne wartości, które łączą błogosławioną Rodzinę Ulmów oraz lotnisko w Jasionce, które stało się w ostatnich miesiącach, miejscem wyjątkowym, skąd niesiona jest wielowymiarowa pomoc. W filmie wystąpił siostrzeniec Wiktorii Ulmy, Roman Kluz, który był świadkiem zbrodni na Ulmach.

Witając na podrzeszowskim lotnisku wszystkich gości, marszałek Władysław Ortyl mówił, że to „symboliczna przestrzeń i symboliczna chwila”:

Spotykamy się w miejscu, które stało się w ostatnim czasie najważniejszym lotniskiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z najbardziej znaczących w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat, to miejsce stało się podwójnym symbolem: pomocy bliźnim i nadziei. To właśnie tędy dyplomatyczne, medyczne, humanitarne i militarne wsparcie z całego świata dociera do walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy – mówił marszałek Ortyl, mówiąc, że lotnisko to jest obecnie na ustach całego świata.

Dzisiaj, za sprawą nadania lotnisku imienia Rodziny Ulmów, przestrzeń ta nabiera nowego znaczenia. Staje się uniwersalnym symbolem dobra, które zwycięża zło. Port lotniczy jest naszym oknem na świat. Stąd startują tysiące pasażerów, tu lądują goście z wielu zakątków świata, chcieliśmy aby tak ważne miejsce miało godnych patronów, którzy oddawaliby ducha naszego regionu, wartości, którymi kierujemy się na co dzień – dodał Władysław Ortyl.

Prezydent Andrzej Duda zabierając głos powiedział w Jasionce, że to ważny i piękny moment. Podziękował też władzom województwa, na czele z marszałkiem oraz władzom portu, za niezwykłą decyzję, nadania lotnisku imienia Rodziny Ulmów:
Nie ma chyba na Podkarpaciu ważniejszych postaci, z tego historycznego punktu widzenia i takiego rytu Podkarpacia, mentalności, także żyjących tutaj ludzi, niż błogosławiona Rodzina Ulmów. Wyjątkowa, ale z drugiej strony jakże zwykła – mówił Prezydent RP Andrzej Duda, wspominając beatyfikację rodziny we wrześniu 2023 roku.

Po odsłonięciu tablicy dalsza część uroczystości odbyła się w odnowionej lotniskowej kaplicy, gdzie kardynał Marcello Semeraro poświęcił obraz z wizerunkami Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z Dziećmi oraz relikwiarz, w którym zostały złożone relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów. Relikwie w relikwiarzu umieścił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Rodzina Ulmów z Markowej udzieliła podczas II wojny światowej schronienia rodzinom żydowskim. Za tę pomoc 24 marca 1944 roku Wiktoria i Józef wraz z dziećmi zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów. Stało się to dokładnie 80 lat temu. We wrześniu 2023 roku odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów, w której również uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, a przewodniczył jej kardynał Marcello Semeraro.

źródło: Biuro Prasowe UMWP

Shares