Tak wyglądały nieistniejące już dziś kamienice przy Rynku w Ustrzykach Dolnych na fotografiach sprzed 70 lat !

Tych wybudowanych jeszcze w XIX wieku kamienic przy Rynku w Ustrzykach Dolnych dziś już nie ma. Zostały rozebrane lub gruntownie przebudowane najprawdopodobniej jeszcze w latach 70. lub 80. XX wieku. Po II wojnie światowej w jednej z nich mieściły się ważne urzędy, w drugiej były mieszkania i magazyny, a trzecia była budynkiem mieszkalnym.

Kamienica Rynek 6 w Ustrzykach Dolnych na archiwalnej fotografii z końca lat 50. XX wieku/Retusz i koloryzacja mojebieszczady.com.pl

Kamienica mieszcząca się pod adresem Rynek 6 została wzniesiona najprawdopodobniej w I połowie XIX wieku i przebudowana w końcu XIX wieku. Był to budynek dwukondygnacyjny z 7 izbami mieszkalnymi i 6 innymi pomieszczeniami magazynowymi oraz piwnicą. Cały budynek miał 225 metrów kwadratowych i po wojnie stał się własnością Skarbu Państwa. Kamienica po wojnie była użytkowana jako mieszkania i pomieszczenia magazynowe Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Ustrzykach Dolnych.

Kamienica Rynek 6 w Ustrzykach Dolnych od frontu na archiwalnej fotografii z końca lat 50. XX wieku/Retusz i koloryzacja mojebieszczady.com.pl

Wolnostojąca, wzniesiona z cegły i otynkowana kamienica usytuowana była w południowej pierzei ustrzyckiego Rynku. Budynek wybudowany na rzucie prostokąta posiadał dwuspadowy dach podbity blachą i pokryty papą.

Kamienica Rynek 3 w Ustrzykach Dolnych dziś wygląda nieco inaczej niż na tej fotografii. Najprawdopodobniej została nieco przebudowana. Tak wyglądała jeszcze na początku lat 80. XX wieku.

Kamienica Rynek 8 w Ustrzykach Dolnych w latach 60. XX w. /Retusz i koloryzacja mojebieszczady.com.pl

Trzecia z kamienic pochodząca z połowy XIX wieku mieściła się pod adresem Rynek 8 przy wschodniej pierzei Rynku. Tuż po wojnie działały w niej urzędy: Sąd i Prokuratura w Ustrzykach Dolnych. Urzędy opuściły budynek w 1955 roku i przez jakiś czas w budynku były m.in. biura Samopomocy Chłopskiej. Dzisiaj w budynku który funkcjonuje pod adresem Rynek 9 są mieszkania oraz działa galeria.

Dawni mieszkańcy domu przy Rynek 8 (9) wspominają że w latach kiedy dział tam sąd i prokuratura w piwnicach budynku znajdowały się jeszcze cele więzienne do których czasem schodzili. Dzisiaj wejście do tych piwnic jest zamurowane.

Kamienica Rynek 8 w Ustrzykach Dolnych w latach 50. XX wieku/Retusz mojebieszczady.com.pl

Dzisiaj pod wspomnianymi adresami istnieją inne budynki. Budynek działający pod adresem Rynek 6 jest powszechnie znany lokalnej społeczności, chociaż to nie jest już ten sam budynek i działka co przed wojną. Kto wie co to za budynek ? A może ktoś wie coś o przedwojennych właścicielach tych kamienic ? Zapraszamy do dyskusji na naszym profilu na FB.

Shares