Dziecięcy Uniwersytet Techniczny rozpoczyna kolejną rekrutację w Ustrzykach Dolnych!

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych w semestrze letnim 2024. Rekrutacja rozpocznie się 19 lutego o godz. 10:00 i potrwa do 26 lutego (włącznie). Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty, są w pełni bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat, zamieszkałych na terenie Gminy Ustrzyki Dolne.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) ponownie zaprasza do rekrutacji na swoje interaktywne wykłady i warsztaty. Z roku na rok organizatorzy mają coraz trudniejsze zadanie do wykonania z uwagi na fakt, iż każdy semestr niesie ze sobą nowe, niepowtarzające się w danym mieście DUT tematy zajęć. Niewątpliwie to właśnie różnorodność i tematyka prowadzonych wykładów i warsztatów stała się sukcesem projektu, którego to liczba chętnych za każdym razem przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

Zajęcia finansowane są przez Partnera Strategicznego projektu, którym jest Gmina Ustrzyki Dolne, a odbywają się przy współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 1 w Ustrzykach Dolnych (gdzie odbywają się warsztaty) oraz Ustrzyckim Domem Kultury (w którym prowadzone są wykłady).

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego.

Harmonogram semestru letniego 2024 w Ustrzykach Dolnych dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe wyróżniające w tym semestrze dziedziny matematyki, fizyki, kryminalistyki ale także psychologii. Podczas pierwszego wykładu uczestnicy zdobędą sekretną wiedzę prosto z Hogwartu ucząc się czarodziejskich trików takich jak lewitowanie czy przesuwanie przedmiotów bez dotykania, dowiadując się przy tym ile fizyki jest w magii czy iluzji. Będąc już w temacie magii, na kolejnym wykładzie mali studenci poznają jej zastosowanie w matematyce, odkrywając, że liczby można wykorzystywać nie tylko do żmudnych obliczeń, ale także do… przewidywania przyszłości, czytania w myślach czy ukrywania wiadomości przed niepowołanymi oczami!

Z kolei podczas kryminalistycznego wykładu uczestnicy wcielą się w rolę detektywa poznając sekrety jego pracy oraz badając różnego rodzaju ślady… nawet te zostawione przez dinozaury! Nie zabraknie też tematów poświęconych emocjom, które każdy z nas doświadcza lecz nie zawsze potrafi sobie z tym poradzić. Mowa tutaj o złości. Czy rzeczywiście szkodzi ona naszej piękności? Analizując „gorące myśli”, które rozpalają i podsycają złość, dzieci wypracują techniki radzenia sobie z pojawiającymi się w nas trudnymi emocjami.

W planach semestru pojawią się cztery również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 15 osobowych grupach. W planach zajęć znajdziemy Warsztaty z Makey Makey podczas których uczestnicy zapoznają się z pojęciem przewodnictwa elektrycznego, obwodów zamkniętych, a przy użyciu wielofunkcyjnej płytki Makey Makey stworzą owocowe pianina czy marchewkowe joysticki. Odbędą się również warsztaty z kulodromami, gdzie studenci będą mieli możliwość budowania dowolnych labiryntów, torów dla kulek jak i też zmierzenia się z określonymi zadaniami logiczno-przestrzennymi. Nie zabraknie również warsztatów kreatywnych z mnemotechnik, podczas których obnażone zostaną zasoby dziecięcej pamięci oraz różne sposoby zapamiętywania poprzez wykorzystanie zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu. Co więcej, w harmonogramie zajęć zaplanowano również zajęcia medyczne, na których studenci będą mogli wyobrazić sobie, że stają się prawdziwymi lekarzami, przeprowadzającymi operacje i ratującymi ludzkie życie.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT). Rejestracja będzie aktywna od 19 lutego od godz. 10.00 do 26 lutego 2024r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 28 lutego 2024 r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Rekrutacja na semestr zimowy w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (19-26 luty)następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach i warsztatach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych może wziąć 60 osób.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

źródło: DUT

Shares