11 stycznia 1946 roku miał miejsce atak UPA na Cisną. Zamordowanych zostało wówczas 16 mieszkańców Cisnej

Był to największy największy atak oddziałów UPA na Cisną. 11 stycznia 1946 roku Oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakował wieś Cisna i dokonał masakry mieszkańców. Upowcy najpierw podpalili szkołę i urząd gminy, a następnie dwór oraz 8 polskich gospodarstw. Żywcem spłonęła jedna czteroosobowa rodzina. Od wybuchu wrzuconego do domu granatu zginęła inna rodzina – matka i troje dzieci, najstarsze w wieku 12 lat. Zostali zamordowani trzej przedwojenni policjanci.

Cisna, widok ze wzgórza Betlejemka, autor Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0 , źródło: wikipedia.pl

Napastnicy przed zamordowaniem torturowali mieszkańców Cisnej (obdzierając ze skóry, obcinając języki, uszy i genitalia), a w końcu wrzucili ich do ognia. Zginęło także kilku członków straży wiejskiej, zamienionej potem na ORMO. W sumie zginęło 16 osób cywilnych. Równolegle z napadem na wieś, upowcy ponownie zaatakowali wzgórze Kamionka, ale nie udało się im go zdobyć. Posterunku broniło 9 milicjantów oraz 15 członków straży wiejskiej, którym w czasie walki prawie skończyła się amunicja. W obronie dużą rolę odegrały miny, które obrońcy detonowali za pomocą rozciągniętych drutów. Po 10 godzinach walki banderowcy odstąpili od oblężenia i uciekli do lasu, zabierając 27 zabitych.

Obecnie na wzgórzu Kamionka (Betlejemka) znajduje się pomnik poświęcony milicjantom i żołnierzom poległym w walkach z UPA.

Pomnik „Obrońcom Cisnej i okolic przed Ukraińską Powstańczą Armią 1944–1947”, autor Henryk Bielamowicz- praca własna, CC BY-SA 4.0 / źródło: wikipedia.pl

Materiał na podstawie informacji wikipedia.pl

Shares