Region. Dramatyczna walka strażaków z pożarem zabytkowego kościoła

Fot. PSP Nowy Sącz

Wczoraj nad ranem, około godz. 5.00 doszło do pożaru zabytkowego XVII wiecznego kościoła św. Heleny w Nowym Sączu. Z ogniem walczyło kilkanaście zastępów strażaków.
Strażacy z zalanego wnętrza świątyni wynieśli zabytkowe obrazy i tabernakulum z Najświętszym Sakramentem oraz ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. Zwęgleniu uległa część prezbiterium, a wnętrze kościoła zostało zalane wodą.

Fot. PSP Nowy Sącz

„16 czerwca o godzinie 4.53 zastępy z JRG nr 1 i 2 w Nowym Sączu oraz najbliższe zastępy OSP zadysponowane zostały do działań w Nowym Sączu na ulicę św. Heleny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że na cmentarzu palił się zabytkowy drewniany Kościół o wymiarach 8x16m wysokości ok 10 m, który był pokryty blachą. Dym wydobywał się na całej powierzchni dachu. Kościół był zamknięty. Pożar rozwinięty w części zakrystii oraz prezbiterium. Ogień widoczny na zewnętrznej ścianę od strony zakrystii oraz w wieżach. Na miejsce przybyło Pogotowie Energetyczne, które odłączyło zasilanie w energie elektryczną i potwierdziło brak napięcia w obiekcie. Na miejsce przybył ksiądz oraz kościelny, którzy udzielali wskazówek odnośnie rozkładu pomieszczeń.

Fot. PSP Nowy Sącz

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody na palący się kościół w tym przy wykorzystaniu podnośnika. Równocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuacje mienia. Wykonano otwory w dachu. Przez wykonane otwory podawano prądy gaśnicze na poddasze budynku. Dalsze działania polegały na wynoszeniu nadpalonych elementów wyposażenia z wnętrza kościoła. Usunięto warstwę desek ze ścian zewnętrznych oraz boazerię ze ścian wewnętrznych w celu ugaszenia ukrytych zarzewi ognia. Na miejsce pożaru przybyli Prezydent Nowego Sącza, Miejski Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Policja, Prokurator oraz Biegły sądowy z dziedziny pożarnictwa. W trakcie czynności dochodzeniowych strażacy prowadzili działania związane z zabezpieczeniem mienia historycznego znajdującego się w rejestrze ochrony zabytków. Mienie zabytkowe pod kontrolą przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostało zabezpieczone przez proboszcza Parafii św. Heleny. Obiekt na bieżąco sprawdzano kamerą termowizyjną pod kątem występowania i pojawienia się ewentualnych zarzewi ognia. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych i zabezpieczających zakończono działania strażaków, które trwały ponad dziesięć godzin. W działaniach wzięło udział 18 zastępów i 76 strażaków. Przyczyna pożaru jest nieustalona” – relacjonują przebieg wydarzeń Komedant Miejski PSP w Nowym Sączu.

Fot. PSP Nowy Sącz
Fot. PSP Nowy Sącz
Fot. PSP Nowy Sącz

Fot. PSP Nowy Sącz
Fot. PSP Nowy Sącz
Fot. PSP Nowy Sącz
Fot. PSP Nowy Sącz

Fot. PSP Nowy Sącz
Fot. PSP Nowy Sącz

Shares