Pierwsza Bieszczadzka Noc Kupały już 20 czerwca

To zupełnie nowe wydarzenie na kulturalnej mapie bieszczadzkich imprez. Już 20 czerwca po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzka Noc Kupały w Lutowiskach.

W ramach wydarzenia organizatorzy spróbują odtworzyć tradycyjne obchody Nocy Kupały zwanej też Sobótką, której tradycje przejęła później Noc Świętojańska. W czasie imprezy odbędzie się szereg warsztatów dostępnych dla wszystkich zainteresowanych w trakcie których będzie okazja do poznania dawnych Pieśni Sobótkowych, zapoznania się ze znaczeniem i symboliką roślin którymi przyozdabiano się w czasie święta a panie wspólnie zaplotą wianki. W programie jest także nauka tradycyjnych polskich tańców, z którymi zakończony zostanie wieczór.

Sama impreza zacznie się zgodnie z tradycją od wypuszczenia przez panny wianków, które w dole rzeki za zakrętem będą łapać panowie. Zdobywca wianka danej damy ma prawo do pierwszego tańca z nią.

„Warto zapamiętać wygląd wianka wybranej partnerki! Jeśli „nowo” poznana para przypadnie sobie do gustu nie zostaje nic innego jak wspólnie przeskoczyć przez ogień i udać się na poszukiwania kwiatu paproci…

Wszystkich pozostałych zapraszamy na potańcówkę do białego rana! W czasie potańcówki będziemy tańczyć tradycyjne tańce poznane na warsztatach (Dlatego naprawdę warto na nie przyjść!), a także wiele zabaw i tańców prowadzonych przez wodzireja!” – można przeczytać w opisie wydarzenia na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Lutowiskach

Noc Kupały to wyjątkowa tradycja w czasie której zwyczajowo zarówno kobiety i mężczyźni ubierali się na biało, oczywiście taki ubiór nie jest obowiązkowy, ale na pewno nada naszej zabawie dodatkowego uroku!

Całe wydarzenie jest darmowe.

Plan Wydarzenia:
16:00 – Wicie wianków
17:00 – Śpiewy Kupalne
18:30 – Taniec Tradycyjny od Podstaw
20:30 – Puszczanie Wianków
21:00 –Potańcówka z kapelami Daj Ognia! i Ozimkowicza.

Organizatorzy:
– Głównym Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach
– Stowarzyszenie Inicjatyw Bieszczadzkich „Przełączenie”
– Tabor w Chmielu
– Gwiezdne Dolistowie
– Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia „U Prezesa”

Shares