Cerkiew Narodzenia Matki Bożej  w Hoszowczyku na archiwalnych fotografiach

Cerkiew w Hoszowczyku, lata 60. XX w. Fot. zabytek.pl

Wzniesiona w 1926 roku drewniana cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Hoszowczyku znajduje się w południowej części wsi po południowej stronie skrzyżowania drogi Równia – Hoszów i południowej stronie głównej drogi wiodącej przez wieś. Jest to pierwsza cerkiew wzniesiona we wsi.

Cerkiew zbudowana na betonowym cokole (podmurówce) jest świątynią orientowaną o charakterystycznym kształcie, trójdzielną o konstrukcji zrębowej, co oznacza że jest zbudowana z drewna, a bele wykorzystane do jej wzniesienia są łączone w kątach. Ściany cerkwi wykonane są z drewna, szalowane deskami pionowo, dach kryty blachą.

Świątynia wzniesiona na planie krzyża łacińskiego z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Nawa i babiniec kształtem zbliżone do kwadratów. Obok prezbiterium dwie niewielkie zakrystie. W świątyni nie zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia. W ołtarzu głównym cerkwi znalazła się ikona Matki Bożej Dobrej Rady, w bocznym natomiast współczesny obraz św. Michała Archanioła.

Po roku 1951 po kilku próbach odprawienia w niej mszy rzymskokatolickich przez przesiedleńców z z okolic Krystynopola cerkiew została zamknięta i stała nieużytkowana przez 19 lat. W 1970 roku została zamieniona na kościół rzymskokatolicki.

Trzy dekady później podczas remontu generalnego w 2002 roku, w prezbiterium odkryto spory zapas amunicji pochodzący z czasów drugiej wojny światowej. Obecnie dawna cerkiew cały czas służy jako obiekt kultu dla lokalnej społeczności Hoszowszczyka.

Shares