Warsztaty tkackie w Domu Kultury w Bukowsku

Warsztat tkania krajek  z Joanną Rey z Pracowni Artystycznej Splot współpracującą z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, rozpoczął wczoraj tj. 7 maja 2024 r. cykl tegorocznych warsztatów rękodzielniczych w ramach Uniwersytetu Samorządności w gminie Bukowsko. 

Joanna Rey zabrała a uczestniczki w wyprawę po świecie naturalnych włókien i tradycyjnych polskich splotów.  Warsztaty rozpoczęły się od tkania krajek na bardku.  Krajka to ludowy wyrób dekoracyjny w postaci wąskiego paska, bardko to proste urządzenie inaczej deseczka tkacka do tworzenia przesmyku. Uczestniczki uczyły się jak zaprojektować własną krajkę przy użyciu różnych przędz, a następnie przygotować i nałożyć osnowę na bardko, wykonać krajkę splotem płóciennym i wytykanymi oraz wykończyć taśmę.  Warsztaty pobudziły uczestniczki twórczo i zachęciły do rozwijania pozostałych technik tkackich. 


Projekt realizowany jest w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025, w ramach II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności” i dofinansowany jest ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

źródło: Gmina Bukowsko

Shares