XVIII wieczna karczma w Baligrodzie na zdjęciu sprzed 70 lat !

Karczma w Baligrodzie/Retusz i koloryzacja zdjęcia mojebieszczady.com.pl

Na to unikatowe zdjęcie, w wersji oryginalnej czarno- białe trafiliśmy całkiem przypadkiem przeglądając archiwalia. Niedługo po zakończeniu II wojny światowej w podnoszącym się z wojennej pożogi i ruin kraju rozpoczęto trwający kilka lat spis budynków zabytkowych. W takich okolicznościach najprawdopodobniej sfotografowano i opisano budynek karczmy w Baligrodzie.

Był rok 1955, ledwie 10 lat po zakończeniu wojny. Do Baligrodu przyjechał najprawdopodobniej pracownik zajmujący się dokumentacją zabytków, który spisywał zabytkowe budynki w miejscowości, które ostały się po wojnie.

W nienajlepszym stanie z częściowo zawalonym dachem i dziurami w ścianach w spisie znalazła się datowana na XVIII wiek karczma w Baligrodzie. Wieść gminna niosła, że karczma pochodziła jeszcze z czasów Kazimierza Wielkiego, ale faktycznie zbudowana została w w drugiej połowie XVIII lub na początku XIX wieku.

Karczma położona była przy południowo-wschodnim narożniku Rynku w Baligrodzie, szczytowo ku pierzei, frontem do wschodu, a zarazem do drogi Baligród – Cisna. Karczma była murowana z kamienia, i otynkowana. Założona na rzucie prostokątnym z późniejszą dobudówką od tyłu. W większości podpiwniczona, a na górze karczmy mieścił się niewielki pokoik. W karczmie sień przebiegała na przestrzał, wzdłuż osi podłużnej budynku. Po obu stronach karczmy liczącej 590 metrów kwadratowych znajdowało się szereg pomieszczeń różnej wielkości. Wnętrza były nakryte płaskimi sufitami, a dach naczułkowy kryty blachą, natomiast pierwotnie dach podbity był gontem.

Shares