„Energetyki jak narkotyki” – akcja profilaktyczna policji

Policjanci na terenie powiatu leskiego prowadzą działania edukacyjno-profilaktyczne „Energetyki jak narkotyki”. Ze swoimi działaniami chcą dotrzeć do przedsiębiorców, przedstawicieli oświaty, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży, których zdrowie na skutek spożywania takich napojów może być zagrożone. Obowiązujący od początku roku zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia ma na celu właśnie ochronę zdrowia młodych ludzi.

Celem policyjnych działań jest zwiększenie wiedzy społecznej na temat skutków zdrowotnych spożywania napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny, a także informowanie lokalnych przedsiębiorców o prawnych skutkach sprzedaży takich napojów osobom małoletnim. Policjanci przypominają, że wraz z początkiem 2024 roku w życie wszedł zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia. O ograniczeniu przypominają także dyrektorom szkół w powiecie leskim podkreślając, że energetyki nie mogą być też sprzedawane w szkołach i automatach z napojami.

Przypominamy:
-zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim został wprowadzony na mocy Ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jej treścią, od 1 stycznia 2024 roku dzieci i młodzież nie mogą nabywać napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny.

-zgodnie z nowymi przepisami, producenci napojów energetycznych mają obowiązek ich odpowiedniego oznakowania. Za produkowanie, bądź sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych energetyków, grozi kara grzywny do 200 tysięcy złotych. Sprzedaż energetyków osobom niepełnoletnim jest natomiast zagrożona karą do 2 tysięcy złotych.

źródło: Podkarpacka Policja

Shares