Projekt na zagospodarowanie linii brzegowej Sanu złożony

Po przeprowadzonych konsultacjach z mieszkańcami, Gmina Lesko wraz ze słowackim miastem Snina oraz partnerem prywatnym, złożyła projekt pod nazwą „Odkrywajmy brzegi rzek San i Cirocha – Objavme brehy riek San a Cirocha“ w Programie Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.

W dokumentacji bulwarów nad Sanem po stronie starego basenu znalazły się miejsca rekreacyjno-wypoczynkowe dla różnych grup wiekowych, od dzieci po seniorów. W miejscu tym stanie m.in. wiata ze stołami i miejscem na grilla, a także meblami wypoczynkowymi, czy plac zabaw. Wybudowany ma zostać też pumptrack. Będzie to tor do ćwiczeń na rowerze, rolkach, deskorolce wzorowany na jednym z największych tego typu urządzeń w Europie. W jego sąsiedztwie aktywność fizyczną swoich mięśni zwiększymy na street workout, czyli urządzeniach do ćwiczeń kalistenicznych. Wszystko połączone zostanie ścieżkami pieszymi i rowerowymi.

Rewitalizację przejdzie również park miejski. Odnowione zostaną ciągi piesze wraz z wymianą istniejącego oświetlenia i montażem małej architektury, tj. ławki i kosze na śmieci. Nowego wyglądu mają nabrać też sadzawka i dawna fontanna przy amfiteatrze.

Środki, o jakie aplikujemy dla Gminy Lesko, tylko na same roboty inwestycyjne to ponad 6 000 000 złotych.

Dodatkowo, w ramach wspólnego projektu, partner prywatny wybuduje nad Sanem przystań kajakową wraz z wypożyczalnią kajaków oraz rowerów elektrycznych. W Sninie natomiast oprócz ścieżki rowerowej nad rzeką Cirocha odbudowana zostanie kładka dla pieszych i zrewitalizowany zabytkowy dwór.

źródło: UM Lesko

Shares