Spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”

16 września o godz. 19.00 w sali widowiskowo – kinowej BDK odbędzie się spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie biletowej BDK w Lesku lub online: https://bdk.systembiletowy.pl/

Ulmowie. Rodzina jakich wiele żyło przed wojną w podkarpackich wioskach. Zwykli ludzie w czasie pokoju, w czasie wojny zdobyli się na czyny, które historycy określają mianem heroicznych, upamiętnianych przez muzea. Nie o sprawiedliwości, patosie i bohaterstwie jest to jednak opowieść, a w każdym razie nie tylko. O takich sąsiadach jak Ulmowie mawiało się: ludzki, prawdziwy człowiek! Spektakl stanowi przypomnienie wagi, jaką mają pojęcia: człowieczeństwo, życzliwość, przyjaźń, współczucie i odwaga.
Decyzją Papieża Franciszka 10 września 2023 roku w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów.
Z tej okazji spektakl Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, rusza w wyjątkową trasę po Podkarpaciu. Sztuka specjalnie napisana dla rzeszowskiego Teatru i wyreżyserowana przez Beniamina M. Bukowskiego miała swoją premierę w październiku 2018 r. Od tego czasu już blisko 60 razy była nagradzana owacjami na stojąco zarówno przez widzów Siemaszki, jak i innych, gościnnych scen Podkarpacia.
Pomysłodawcą stworzenia spektaklu była Fundacja im. Rodziny Ulmów „SOAR”.

Shares