Odpowiedzą za „odwrócony łańcuch dystrybucji leków”

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krośnie, prowadzą śledztwo dotyczące naruszenia zakazu dystrybucji leków w ramach tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji leków”. Do sprawy zatrzymano trzech mieszkańców województwa podkarpackiego. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.

W ramach ujawnionego procederu „odwrócenia klasycznego łańcucha dystrybucji leków” ustalono, że sieć aptek prowadzącą swoją działalność na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego, pozyskiwała z rynku detalicznego produkty lecznicze o wartości co najmniej 3,5 mln złotych, które nie były sprzedawane pacjentom, tylko podmiotom prowadzącym dalszy ich obrót, w tym przypadku hurtowniom, co bezpośrednio naruszało uregulowania określone przepisami prawa.

Podejrzani to trzej mężczyźni w wieku 51, 47 i 43 lat, którzy z tego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu. Wszyscy są mieszkańcami województwa podkarpackiego. Dwóch z nich swoją działalność gospodarczą prowadzi także poza terenem naszego województwa.

6 czerwca br. osoby te zostały zatrzymane, a następnie doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Krośnie, gdzie usłyszały zarzuty naruszenia zakazu dystrybucji leków w innym kierunku niż do pacjenta oraz oszustwa. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru Policji.

Na poczet kar i obowiązku naprawienia szkody ustalono składniki majątkowe podejrzanych na łączną kwotę blisko 2,5 miliona zł, w postaci m.in. nieruchomości, udziałów w spółkach, samochodów oraz gotówki.

źródło: Podkarpacka Policja

Shares