Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe przekazało nowy ambulans do Komańczy

8 lutego na sanockim rynku miało miejsce uroczyste przekazanie ambulansu medycznego dla podstacji Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowanej w Komańczy.  

Nowy ambulans to Mercedes Sprinter 4×4 o pojemności silnika 2.0, mocy 198 KM, z podwyższonym zawieszeniem, ledowym oświetleniem, przystosowany do jazdy w trudnych, górzystych terenach. Posiada m.in. nosze z rozkładanym stelażem i kołami ułatwiającymi transport chorych oraz defibrylator.

Kluczyki do nowej karetki, zakupionej ze środków własnych BPR, przekazała ratownikom dyrektor Beata Pieszczoch.

– Od początku działalności priorytetem dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego jest  sukcesywna wymiana taboru samochodowego oraz sprzętu medycznego na nowy – zaznacza dyrektor Pieszczoch. – Ich zakup byłby niemożliwy, gdyby nie ogromne wsparcie i dotacje, jakie Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe otrzymało z Ministerstwa Zdrowia, od Wojewody Podkarpackiego oraz dzięki staraniom lokalnych samorządowców i wsparciu fundacji. W ciągu 5 lat kupiliśmy aż 15 nowych ambulansów, równocześnie wymieniając sprzęt do ratowania życia i zdrowia.

Karetki z napędem 4×4 stacjonują już w podstacji w Cisnej, Nozdrzcu i Lutowiskach. Planowany jest jeszcze zakup takiego ambulansu dla podstacji w Ustrzykach Dolnych.

– Nowy ambulans, przystosowany do trudnych warunków w terenie, z pewnością zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i turystów odpoczywających w gminie Komańcza, ponieważ znacząco skróci się czas dojazdu do pacjentów – zauważa starosta Stanisław Chęć.

Bywały bowiem przypadki, że ambulanse nie mogły przejechać przez zaśnieżone drogi, w związku z czym niezbędna była pomoc dodatkowych służb.

– Każda inwestycja dla samorządu jest ważna, dlatego tym bardziej cieszymy się, że ambulans, który trafi do Komańczy jest nowy, a więc będzie mniej awaryjny niż poprzedni – komentuje wójt Roman Bzdyk. – Wspaniałe jest również to, że po wielu staraniach karetka stacjonuje w Komańczy całą dobę, za co serdecznie dziękuję staroście i przy okazji gratuluję nowej inwestycji pani dyrektor BPR.

W wydarzeniu przekazania ambulansu udział wzięli także wicestarosta Janusz Cecuła, Andrzej Chrobak, członek Zarządu Powiatu Sanockiego, Paweł Rysz, zastępca wójta gminy Komańcza, radny Igor Wójciak oraz ratownicy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego na czele z Pawłem Pelczarem, koordynatorem BPR w Sanoku i Januszem Bukładem, kierownikiem sekcji techniczno-organizacyjnej BPR SPZOZ w Sanoku.

źródło: Powiat Sanocki

Shares