49-latek pędził 120 km/h w terenie zabudowanym. Został ukarany manatem w 2500 złotych

Brawura i nadmierna prędkość, to jedne z głównych przyczyn wypadków drogowych, które mogą mieć często dramatyczne skutki. Jak się jednak okazuje, część kierowców wykazuje lekceważący stosunek do przepisów prawa, narażając się na surowe konsekwencje i dotkliwe kary. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów nieodpowiedzialnych zachowań kierowców, którzy w niedzielę podróżowali po drogach powiatu krośnieńskiego.

W niedzielę przed południem, policjanci z wydziału ruchu drogowego krośnieńskiej komendy kontrolowali prędkość na odcinku drogi krajowej nr 19 w miejscowości Rogi. Około godz. 11.50, funkcjonariusze przerwali brawurową jazdę kierującemu mercedesem. 49-latek, ignorując znaki zakazu i podwójną linię ciągłą, wyprzedzał inne pojazdy, poruszając się w terenie zabudowanym z prędkością ponad 120 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł i 15 punktami karnymi.

Chwilę później, na odcinku drogi krajowej nr 19 w miejscowości Łężany, policjanci zatrzymali do kontroli kierującego dostawczym mercedesem. 41-letni obcokrajowiec przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 38 km/h. Funkcjonariusze nałożyli na kierowcę grzywnę w wysokości 1600 zł, dopisując do jego konta 9 punktów karnych. Mężczyzna nie krył oburzenia wysokością mandatu, gdyż taryfikator wskazuje, że za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h przewidziana jest grzywna w wysokości 800 zł. Okazało się jednak, że 41-latek działał w warunkach tzw. recydywy. W tym wypadku „recydywa” oznacza podwojenie wysokości kary finansowej w przypadku złamania przez kierującego tego samego przepisu na przestrzeni 2 lat od daty popełnienia poprzedniego. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych okazało się, że 3 stycznia br. 41-latek dopuścił się już przekroczenia prędkości, a informacja o tym zdarzeniu została odnotowana w systemie informatycznym. 

Tego samego dnia, po godz. 13 w Dukli, kamera policyjnego radiowozu zarejestrowała moment wyprzedzania przez kierującego mercedesem innego pojazdu, na przejściu dla pieszych. 65-letni kierujący został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 15 punktami karnymi.

Kilka godzin później, na ul. Podkarpackiej w Krośnie, policjanci zwrócili uwagę na rozpędzone audi, którego kierujący poruszał się z prędkością 129 km/h. Funkcjonariusze szybko przerwali brawurową jazdę 18-latka, który jak się okazało, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Młody mężczyzna twierdził, że zdał egzamin na prawo jazdy, jednak nie zdążył jeszcze odebrać swojego dokumentu z urzędu. 18-letni mieszkaniec gminy Chorkówka, nie uniknie jednak odpowiedzialności za popełnione przez siebie wykroczenia, gdyż jego sprawa zostanie skierowana do sądu.

źródło: Podkarpacka Policja

Shares