Previous
Next

„Bieszczady 2024” ćwiczenia służb na wypadek zagrożenia terrorystycznego

Podkarpaccy policjanci wzięli udział w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych „Bieszczady 2024”, które odbyły się na terenie powiatów – brzozowskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Zasadniczym celem tego przedsięwzięcia było przygotowanie służb do podejmowania działań ratowniczych i zabezpieczających oraz właściwego reagowania w sytuacji wystąpienia zdarzeń kryzysowych o charakterze terrorystycznym i CBRN.

„Bieszczady 2024” – to dwudniowe ćwiczenia koordynowane przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jednym z celów tego przedsięwzięcia było doskonalenie współdziałania służb mundurowych i ratunkowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w trudnodostępnym terenie oraz doskonalenie współpracy administracji i podmiotów wykonawczych systemu bezpieczeństwa. W ćwiczeniach „Bieszczady 2024” brali udział m.in. Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Bieszczadzkie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Wojska Obrony Terytorialnej, Państwowa Straż Rybacka i Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zaangażowanych było w sumie kilkaset osób.

Kolejnym celem była weryfikacja obowiązujących procedur i planów w przypadku pojawienia się realnego zagrożenia, sprawdzenia gotowości komórek organizacyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie osób kluczowych oraz bezpośrednio odpowiedzialnych za realizację zadań z dziedziny bezpieczeństwa w rejonie wystąpienia zagrożenia.

Tego typu przedsięwzięcia szkoleniowe przygotowują służby do podejmowania działań w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które determinuje zaangażowanie specjalistycznych komórek podkarpackiej Policji oraz reagowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Dwudniowe ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie czterech powiatów: brzozowskiego, sanockiego, leskiego oraz bieszczadzkiego. Składały się z sześciu epizodów i były to m.in. gaszenie pożaru lasu i terenów przyległych w utrudnionych warunkach górskich, zwalczanie aktu terrorystycznego połączonego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, związanym z eksplozją, działania poszukiwawczo-ratownicze w terenie górskim, organizację działań ratowniczych po wypadku na wodzie, ochronę obiektu ważnego dla obronności i interesu gospodarczego państwa, a także zwalczanie zagrożeń związanych z magazynowaniem i przesyłem gazu.

Ostatniego dnia, na terenie ośrodka AMW REWITA w Solinie, ćwiczono odbicie zakładników przetrzymywanych w ośrodku wczasowym, gaszenie lasu z wykorzystaniem śmigłowca Straży Granicznej z Bambi Bucket, działania ratownicze po wypadku na wodzie oraz ratowanie szybowniczki, która po skoku ze spadochronem została uwięziona na drzewie. W pokazie współdziałania służb brali udział przedstawiciele administracji, instytucji i służb podległych wojewodzie.

Po zakończeniu ćwiczeń omówiono szczegóły tego przedsięwzięcia. Głównie koncentrowano się na kanałach współpracy, osiągniętych celach oraz uwagach pomocnych przy organizacji podobnych ćwiczeń w przyszłości.

Finałem ćwiczeń „Bieszczady 2024” było posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone wypracowaniu koncepcji działania organów i podmiotów odpowiedzialnych za ochronę przeciwpowodziową i reagowanie na zagrożenie. 
Źródło: Policja.pl

Shares