Liczący dziś prawie 120 lat pałac w Olszanicy został wzniesiony w 1905 roku z inicjatywy rodziny Juścińskich o obrębie istniejącego wcześniej, a pochodzącego z XVII wieku założenia dworskiego na wyspie otoczonej fosą. W okresie staropolskim w tym samym miejscu wznosił się wielki, otoczony fosą i palisadą, drewniany dwór obronny.
Pałac wzniesiony jest na nieregularnym planie przy południowej stronie szosy lesko-Ustrzyki, w parku, nad stawami. Frontem zwrócony na południowy zachód. Zbudowany z cegły, tynkowany, dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek posiada liczne ryzality, wykusze , tarasy i wieże .
Dach nad zasadniczym członem budynku 5-spadowy z kalenicą. Niektóre ryzality, wieżyczki, wieża przykryte dachami własnymi. Elewacja frontowa asymetryczna, 9-osiowa,wejście główne w ryzalicie o zaokrąglonych narożach , rustykowanym w tynku. Przed wejściem podjazd. W elewacji południowo- zachodniej wieża.
Podczas I wojny światowej zespół dworski w Olszanicy uległ poważnym zniszczeniom, a po odbudowie w okresie międzywojennym pałac pełnił funkcję pensjonatu dla wczasowiczów.
Po wybuchu II wojny światowej od września 1939 roku do czerwca 1941 roku w folwarku stacjonowały wojska radzieckie, a w 1941 roku po napaści Niemiec na Związek Radziecki Olszanica do sierpnia 1944 roku Olszanica była pod pod okupacją niemiecką.
Po zakończeniu działań wojennych i wycofaniu wojsk radzieckich na dworskim terenie zostaje utworzona placówka Wojsk Ochrony Pogranicza, która funkcjonuje tutaj do roku 1951. W roku 1952 do budynku pałacu w Olszanicy zostaje przeniesiony Zespół Państwowych Gospodarstw Rolnych. W 1958 roku na bazie tej instytucji w Olszanicy powołany został działający tutaj do 1971 roku Inspektorat PGR – placówka Zarządu PGR w Rzeszowie nadzorująca gospodarstwa położone na terenie powiatów: Lesko, Ustrzyki, Sanok.
W 1971 roku teren w Olszanicy został przekazany na rzecz Zarządu Przedsiębiorstw i Gospodarstw Pomocniczych Centralnego Zarządu Zakładów Karnych Ministerstwa Sprawiedliwości. W latach 80. XX w. powstaje tutaj obiekt hotelowy, który funkcjonuje pod nazwą Ośrodek Wczasowy Służby Więziennej.
W roku 1993 w Olszanicy zostaje utworzony Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej, którego zadaniem jest szkolenie funkcjonariuszy oraz pracowników Służby Więziennej oraz pracowników resortu Ministerstwa Sprawiedliwości. Ośrodek funkcjonuje do roku 2012. Obecnie w pałacu funkcjonuje kompleks kompleks konferencyjno-wypoczynkowy OKW Pałac w Olszanicy.