Już wkrótce nowe atrakcje dla  miłośników Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

Około 15 milionów złotych (4,3 mln euro) wyniosą inwestycje na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie koło Cisnej. Kwota zostanie przeznaczona na poprawę i rozwój infrastruktury oraz utworzenie nowych atrakcji dla turystów. Dofinasowanie w wysokości 90% pochodzi z Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027.

Powstanie centrum turystyczno-wystawiennicze: centrum obsługi pasażerów, duża wielofunkcyjna sala pozwalająca na organizację wydarzeń kulturalnych, kładka piesza oraz platforma widokowa wśród drzew, z której będzie można podziwiać przyrodę. Planowany jest również zakup 26 wąskotorowych drezyn rowerowych, które będą jeździły po wyremontowanych torach z Cisnej do Dołżycy.

Partnerami projektu są: po stronie polskiej jest nim Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, po stronie ukraińskiej są to Iwanofrankiwska Rada Obwodowa oraz Wójt Wsi Wyhoda. 

Po stronie polskiej zaplanowano kilka ważnych działań inwestycyjnych. W ramach projektu powstanie centrum obsługi turystów, które będzie jednocześnie miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych, wystaw, koncertów. Powstanie także kładka leśna, o długości 400 metrów, której częścią będzie platforma widokowa usytuowana w koronach drzew ponad stacją kolejki. 

Wielka atrakcją dla turystów staną się z pewnością drezyny rowerowe, które w ramach projektu zostaną kupione i które będą jeździły po torach Bieszczadzkiej Kolei Leśnej. Będzie to możliwe dzięki remontowi ok. 3 km torów od Cisnej do Dołżycy. Remont umożliwi bezpieczny przejazd lekkich drezyn rowerowych. W planach jest zakup 26 drezyn rowerowych i ich wykorzystanie w celu organizacji rekreacyjnych przejazdów turystycznych,. Drezyny rowerowe będą dwuosiowymi pojazdami napędzanymi siłą mięśni. Pojazdy będą zaprojektowane do przewozu maksymalnie 5 osób. 

W ramach projektu zostanie wyprodukowany film dokumentalny prezentujący bogactwo naturalne i kulturowe terenów Karpat Wschodnich, położonych wzdłuż historycznych tras obu kolei leśnych. Film ten będzie promocją transgranicznej współpracy Kolejek Leśnych w Polsce (Majdan) i na Ukrainie (Wygoda).

Z kolei po stronie ukraińskiej główną inwestycją, zaplanowaną w ramach projektu, będzie budowa innowacyjnej infrastruktury historycznego Dworca Vyhody i okolic. To działanie obejmuje budowę muzeum dziedzictwa kolejowego Vyhody oraz zagospodarowanie terenu w miejscu, gdzie rozpoczynał się zabytkowy szlak kolejowy oraz inwestycje w rozwój infrastruktury dla zwiedzających – czyli tras spacerowych i rowerowych na zabytkowym szlaku kolejowym.

Realizacja projektu potrwa około 2,5 roku. Inwestycja w 90 procentach zostanie sfinansowana z programu INTERREG Next Polska-Ukraina.

Fot. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Fot. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Fot. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Fot. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Fot. Bieszczadzka Kolejka Leśna

źródło:: podkarpackie.pl/ Fot. Bieszczadzka Kolejka Leśna/ziemiadebicka.pl

Shares