Źródełka mineralne w Lesku otwarte

Dzień 25 czerwca 2023 r. wpisał się w historię Leska, ponieważ to właśnie tego dnia perełka miasta – Źródełka Mineralne po wielu latach odsłoniły swoje nowe oblicze.

Odrestaurowane studnie z wypływającą z nich wodą, wiata rekreacyjna, miejsce na ognisko oraz tężnia solankowa – tak właśnie zmieniło się to wyjątkowe miejsce, z którego chętnie korzystają już mieszkańcy i turyści.

Wielu mieszkańcom leżało na sercu zadbanie o źródełka mineralne, a jednym z nich był gospodarz miasta Adam Snarski.

– Źródełka to nie tylko wspaniałe miejsce, z którym wielu mieszkańców wiąże swoje wspomnienia, ale przede wszystkim chluba i dziedzictwo miasta – komentuje burmistrz.

Miejsce to posiada ciekawą historię, a jego początki znane są już przed I wojną światową. Istniał tu wówczas mały punkt zdrojowy, do którego doprowadzano wodę z czternastu źródeł. O tym, jak potoczyły się losy tego miejsca można poczytać na tablicy pamiątkowej usytuowanej pomiędzy studniami.
Przez wiele długich lat niszczące działanie upływającego czasu, coraz mocniej odcisnęło tu swoje piętno, aż do roku ubiegłego, kiedy obecny burmistrz Leska Adam Snarski podjął decyzję o ich odrestaurowaniu.

Projektem i realizacją prac zajęli się lokalni przedsiębiorcy – Panowie Jerzy i Paweł Orlef, którzy bardzo zaangażowali się w wykonywane prace. Kierownictwo i pracownicy Wydziału Inwestycji UMiG Lesko, dbali o prawidłowość wszystkich robót. Ale całość dopełniają Pracownicy Leskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, którzy zadbali o ukwiecenie tego miejsca, by dzisiaj wyglądało tak pięknie.

Podczas uroczystości otwarcia wielokrotnie podkreślana była ranga, przede wszystkim historyczna i sentymentalna tego miejsca, a uczestnicząca w spotkaniu Radna Rady Miejskiej w Lesku, Pani Doktor Dorota Piękoś – Gliwska, która również od początku mocno wspierała całą inicjatywę, zwracała uwagę na leczniczy charakter tężni solankowej.

– Cieszmy się z tego miejsca, korzystajmy z niego często, zwłaszcza z tężni. Mikroklimat powstały wokół niej wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego czy alergii. Ma również wspaniały, relaksacyjny wpływ – dlatego zachęcam do częstego odwiedzania naszych źródełek – przekonywała Pani Doktor.

Niewątpliwie miasto zyskało nową atrakcję turystyczną, ważną dla mieszkańców, ale również odkrywającą nowe karty historii Leska, przez wiele osób nie znane, a jakże ciekawe.

Miasto jest w czasie obchodów 550.lecia nadania praw miejskich. Na kolejne tygodnie zaplanowane zostały kolejne, ciekawe wydarzenia pokazujące urok tego niewielkiego miasteczka z ogromnym potencjałem turystycznym. Zachęcamy do śledzenia informacji na portalach Gminy.

źródło: lesko.pl

Shares