Ceramika najstarsze rękodzieło świata na warsztatach w Bukowsku

Ceramika niesie ze sobą historię z czasów paleolitu. Sztukę wyrabiania naczyń z uformowanej, a następnie wypalanej gliny znana była w Starożytnej Grecji, a do Polski dotarła ok. 7,5 tys. lat temu. Wyroby ceramiczne od tysięcy lat goszczą w każdej kuchni, a także znajdują szerokie zastosowanie w architekturze, budownictwie i medycynie. Mimo rozwoju technologicznego sposób wyrobu ceramiki niewiele różni się od technik stosowanych przed wiekami, a goszczące obecnie również bardzo chętnie w naszym otoczeniu piękne, niepowtarzalne wyroby tego rękodzieła, zachwycają wciąż swą wyjątkowością. 

Czemu gliniane naczynia zawdzięczają swoją trwałość? W jaki sposób powstaje ceramika? 
Te tajniki pogli poznać uczestnicy warsztatów ceramicznych zorganizowanych 18 i 25  lipca 2023 r. w Domu Kultury w Bukowsku w ramach  Uniwersytu Samorządności w Gminie Bukowsko. Tym razem mieszkańcy powiatu sanockiego wzięli udział w warsztatach ceramicznych,  które poprowadziła Katarzyna Ziomek – absolwentka Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie, mieszkanka Podkarpacia od 2014 roku, posiadająca swoją pracownię PePesza Ceramik w Woli Sękowej. 

18 lipca warsztaty rozpoczęły się od zapoznania uczestników z podstawowymi pojęciami i narzędziami związanymi z ceramiką. Następnie uczestnicy rozpoczęli prace z gliną poprzez tworzenie prostych form za pomocą techniki wyciskania z kuli oraz techniki wałeczków. Każdy z uczestników wykonał misę, bądź paterę oraz formy ozdobne min. ptaszki, kubeczki, mydelniczki i biżuterię. Ulepione wyroby pozostawiono do wyschnięcia na kolejny tydzień po czym wypalono na biskwit w piecu do ceramiki w pracowni PePesza Ceramik.

W dniu 25 lipca uczestnicy spotkali się po raz drugi aby ozdobić swoje prace. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły w malowaniu angobami i zapoznać się z zawiłościami szkliwienia. Po wypaleniu w piecu  Kasi Ziomek piękne i kolorowe dzieła trafią do ich twórców i będą ozdobą ich  domów. warsztatów. 

źródło: Gmina Bukowsko

Shares